Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Sotia mea are varsta de 55 ani inpliniti in iunie,are 2 copii,o vechime in munca de 24 ani din care 15 ani in gr.II.Vrea sa se informeze cand poate sa iasa la pensie pentru limita de varsta sau anticipat.Am
specificat 2 copii pentru ca se vehicula ideea ca pentri fiecare copil se acorda un spor la pensie de 2 ani.Va multumesc!
mergeti la casa de pensii cu actele si primiti cel mai bun raspuns.avand in vedere varsta nu cred ca indeplineste conditiile
Precizati,luna si anul nasterii.
Are un stagiu de 27 de ani si 9 luni.
Nu indeplineste conditia de stagiu complet.
1. Pentru o femeie nascuta in iunie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 1 luna iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 15 ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani daca aveti in stagiu de cotizare de 31 de ani si 1 luna;
- se aduga la stagiul de cotizare 3 ani si 9 luni (24/0 + 3/9 = 27 de ani si 9 luni).

3. Va mai lipsesc 2 ani si 4 luni pentru a putea solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani si 1 luna, in iulie 2016;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 1 luna in iulie 2014.

4. In actualele conditii puteti solicita numai pensie pentru limta de varsta, la 61 de ani si 1 luna, in iulie 2019.