Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor de vechime

Suntem societate cu contract colectiv de munca la nivel de unitate.In contract nu este prevazut nicicum vreun spor de vechime care ar trebui acordat in functie de anii de munca. Dorim sa angajam un muncitor necalificat care a lucrat 7 ani intr-o firma. Este legal sa ii acordam 900 lei salariu de incadrare sau este stipulat undeva ca trebuie sa ii acordam vreun spor de vechime(inclus in salariu)?
Adica sa ii acordam salariu 850+85 lei (echivalentul sporului de vechime 10 %, pt. cei 7 ani in campul muncii).
Va multumesc frumos.
Puteti sa-i stabiliti de la inceput un salariu de 900 lei , fara a se mentiona includerea sau acordarea unui spor.

Daca nu exista prevederi la nivel de angajator, in acest sens, angajatorul nu are nicio obligatie de a acorda un anumit spor.