Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

La trecerea de la pensia de boala la pensia pentru limita de varsta se face cerere? In acest caz trebuie sa mentionez ca optez pentru pensia mai mare? daca am gr.1 85%nu mi se ia in considerare?
1. Puteti face cerere pentru trecerea de la pensie de invaliditate la pensia pentru limita de varsta.

2. Se va calcula pensia pentru limita de varsta, se va emite o noua decizie de pensionare si, din oficiu, se acorda pensia cea mai avantajoasa.