Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare abuziva - rog ajutor
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare abuziva - rog ajutor

buna seara o mare problema am si eu doresc un raspuns de la cineva avizat in domeniu . Tatal meu are un credit facut acum 7-8 ani , din pacate si din nesimtire nu a mai dorit sa plateasca ratele pt acest credit . Au venit tot felul de scrisori acasa ca se va trece la executare silita. tin sa mentionez ca tatal meu lucreaza ( la o firma de ce se ocupa cu prelucrarea lemnului - nu cunosc in detaliu acest aspect ) , Mama mea lucreaza la Uzina Dacia - Mioveni , luna aceasta a fost instintata ca i s-a facut oprire pe salariu pt acel credit facut de tatal meu . i s-au oprit 500 lei , cand a cerut mai multe detalii la secretariat a fost instintata ca i se va face oprire pe salariu in fiecare luna 33% pentru acoperirea datoriilor de catre aceasta firma EOS KSI . Problema este ca parintii nu se inteleg deloc bine , el ne dorind sa plateasca aceste datorii , in consecinta a cazut pe umerii mamei mele . Nu i s-au oferit nici un fel de detaliu decat un numar de cont unde sunt transferati acesti bani in fiecare luna cei 33% din salariu mamei . Mentionez ca si tatal meu lucreaza cu carte de munca , intrebarea mea este de ce se opreste din salariul mamei si nu al tatalui meu ? este normal acest lucru ? Ce putem face in acest sens. Sper ca am lasat suficiente detalii cat sa va faceti o parere . Va multumesc pentru amabilitate. O seara placuta
Daca mama nu avea nicio calitate in contractul de credit nu avea cum sa i se infiinteze poprire pe salariul ei, intrebati-o daca are legatura cu acel contract.
Mai departe, nu firma infiinteaza poprire pe salariu, ci un executor judectoresc.
mama sa se uite pe portalul instantei de judecata sa vada daca s-a cerut si incuviintat executarea silita pt acel credit si sa conteste executarea in instanta in termen de 15 zile de cand a aflat de poprire.
Daca angajatorul ii retine din salariu doar pt ca a primit o hartie din partea unei firme, sa faca plangere la ITM
buna seara , va multumesc pt raspunsul acordat , spuneti-mi va rog unde as putea gasii pe portalul instantei de judecata sau ce ar trebui sa caut unde ar trebui sa caut daca s-a cerut in instanta aceasta poprire . va multumesc.
am gasit ce trebuia [ link extern ]

intrebarea ramane de ce i se opreste mamei si nu tatalui . Mama nu a girat nu a creditat nu a avut nici un amestec in acest imprumut. Mai se poate face ceva? sau e buna de plata?
Daca mama nu a semnat acel contract de credit, in calitate de garant sau coimprumutat, retinerea este nelegala. Trebuie sa faca conterstatie la executare, la Judecatoria Costesti si sa solicite anularea executarii silite .
adriana080 a scris:

am gasit ce trebuia [ link extern ]

intrebarea ramane de ce i se opreste mamei si nu tatalui . Mama nu a girat nu a creditat nu a avut nici un amestec in acest imprumut. Mai se poate face ceva? sau e buna de plata?

1. Având în vedere că apare în executare, în solidar cu tatăl tău, mai mult ca sigur mama ta a semnat documente pentru acest împrumut!

2. Există posibilitatea, ca tatăl tău să figureze cu un salariu mic și o normă parțială, sau să lucreze la negru.