Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Se poate scoate la licitatie apartamentul unu ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Se poate scoate la licitatie apartamentul unu co-imprumutat ?

Buna seara,
Fiul unei vecine a facut un credit si a rugat-o pe mama lui sa fie co-inmprumutat.Acesta nu a mai platit rata si mamei lui ia fost pusa o poprire sau cum se zice pe pensie. Ieri mama lui a primit un telefon prin care era informata ca apartamentul sau este scos la licitatie. Va mentionez ca imprumutul a fost pentru nevoi personale, fiul mai are credite la inca alte 11 institutii bancare, nu are nimic pe numele sau si apartamentul parintilor nu a fost girat cand mama sa a semnat acel contract de credit ca si co-imprumutat. Fiul are un salariu minim pe economie pe care se bat 11 banci si datorii de miliarde.
Poate fi scos apartamentul parintilor la licitatie?
ContSters64341, utilizator
Raspunsul este da. Coimprumutatul raspunde fata de banca cu toate bunurile sale, pentru intreaga datorie.
Daca tata e in viata si apartamentul e comun, creditorul trebuie sa ceara intai partajul bunului pt a executa silit partea mamei.