Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit sau impozit pe venit?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit sau impozit pe venit?

buna ziua,

cine ma poate lamuri la urmatoarea situatie:

sunt platitor de impozit pe profit la societate fara salariati, in cazul in care doresc sa angajez un salariat sunt obligat sa platesc impozit pe venit sau pot plati in continuare impozit pe profit?
multumesc!
Veti plati in continuare tipul de impozit pentru care ati optat .Angajarea unui salariat nu presupune schimbarea felului de impunere al firmei.
multumesc!
In termen de 30 de zile de la angajare va trebui sa depuneti declaratia 010 (vectorul fiscal) la administratie pentru a fi luat in evidenta ca platitor de impozit si contributii salariale. Daca doriti sa ramaneti in continuare platitor de impozit pe profit, va trebui sa depuneti lunar declaratiile 100 si 102. Daca veti opta sa deveniti platitor de impozit pe venitul microintreprinderilor, aceste declaratii se vor depune trimestrial.
Ana Muntianu, Consultant fiscal
Daca sunteti societate nou infiintata si nu ati depasit termenul de 60 de zile pt.angajarea unui salariat, puteti sa deveniti micro, altfel, nu.
PRECIZARI NECESARE:
In conformitate cu Legea nr.571/2003 - Codul fiscal, art.103 si 104:
- un SRL poate fi microintreprindere la infiintare prin optiune;
sau
- un SRL platitor de impozit pe profit poate opta pentru plata impozitului pe venit ca si microintreprindere (3% la venit in 2009) daca la 31 decembrie a anului fiscal precedent:
- indeplineste conditiile prevazute de art.103 ( adica: 1. venituri > 50% din alte activitati decat consultanta si management;2. are de la 1 la 9 salariati inclusiv; 3. are venituri < decat echivalentul a 100.000 euro;4. capitalul social este integral privat ( = actionar nu sunt: statul; autoritatile locale si institutii publice));
- nu a mai fost platitoaroare de impozit pe venitul microintreprinderilor.