Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit 3% sau 16%
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit 3% sau 16%

Buna ziua,

Am o problema mai dificila. Am vorbit cu mai multi, dar nu m-au putut ajuta cu nici o lege ... Sper ca Dvs ma puteti ajuta.
Un SRL (microintreprindere) s-a infiinat in dec 2009. In luna decembrie inca nu a avut nici un salariat, iar din ianuarie venea legea, ca microintreprinderile trec pe platitor de imp pe profit. La ANAF (asisitenta contribuabililor) au spus ca firma nici nu mai este obligat sa angajeze pe cineva, fiind trecut la platitor imp pe profit. Societatea a avut venit in decembrie. Pe acest venit a fost calculat impozit cu 3%.
As dori sa va intreb, daca a fost calculat bine cu 3% si nu cu 16% (neavand angajat nici pana in prezent)

Cu stima,
Simona P
da, impozitul a fost calculat corect. cota de 16 % a devenit aplicabila incepand cu ian.2010 - Legea nr.571/2003 cu modificarile ulterioare - Codul fiscal.
Multumesc. Atunci nu mai este necesar sa trimit o adresa catre ANAF sa aflu raspunsul lor?
Este corect ca in 2009 sa impozitati venitul cu 3% pentru ca aveati obligatia de angajare cel putin a unei persoane, pentru a pastra statutul de micro, in termen de 60 zile de la eliberarea certificatului de inregistrare.
Intre timp, la 01.01.2010- impozitul micro a fost desfiintat si ati devenit platitor de impozit pe profit .
Temei legal :
art 104- norme - cod fiscal din 2009
6. În cazul în care angajarea nu se realizează în termen de 60 de zile de la data eliberării certificatului de înregistrare, microîntreprinderea este plătitoare de impozit pe profit de la data înregistrării acesteia la registrul comerţului. Perioada de 60 de zile se prelungeşte în anul următor celui pentru care s-a exercitat opţiunea, după caz.
Magda Staicu, Consultant fiscal
Va multumesc foarte mult..
simonacontabila, utilizator
Potrivit art. 107 din Codului Fiscal, cota de impozitare pe veniturile microintreprinderilor era stabilita doar pentru anii 2007 - 2009.

Incepand din 1 ianuarie 2010 societatile comerciale nu mai pot opta pentru plata impozitului pe veniturile microintreprinderilor
Prin urmare, incepand cu data de 1 ianuarie 2010 prevederile Titlului IV "Impozit pe veniturile microintreprinderilor" din Codul Fiscal, normele metodologice de aplicare a Titlului IV din Codul Fiscal, precum si alte prevederi referitoare la statul de microintreprindere asa cum este reglementat in Codul Fiscal nu se mai aplica.

Incepand cu data de 1 ianuarie 2010 contribuabilii care erau incadrati ca microintreprinderi potrivit art. 103 - 104 din Codul Fiscal vor trece in categoria contribuabililor platitori de impozit pe profit, reglementat de Titlului II "Impozitul pe profit" din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal.

Totodata acesti contribuabili au urmatoarele obligatii:

- sa depuna pana la data de 1 februarie 2010 Declaratia 010 - Declaratie de inregistrare fiscala/Declaratie de mentiuni pentru persoane juridice, asocieri si alte entitati fara personalitate juridica in care vor bifa campurile E.2.1. "Luare in evidenta" incepand cu data de 1 ianuarie 2010 si E.3.2. "Scoatere din evidenta" incepand cu data de 31.12.2009. De asemenea vor bifa si campurile aferente platii lunare a impozitelor si contributiilor aferente veniturilor din salarii;

- vor trece incepand cu data de 1 ianuarie 2010 la plata lunara a impozitelor si contributiilor aferente veniturilor din salarii;

- vor trebui sa achizitioneze registrul de evidenta fiscala in termen de 30 de zile de la data de 1 ianuarie 2010 conform Ordinului MFP nr. 870 / 2005 privind Registrul de evidenta fiscala.

Totusi, surse din cadrul ANAF precizeaza ca este posibil ca trecerea in categoria contribuabililor platitori de impozit pe profit sa se realizeze in mod automat fara depunerea Declaratiei 010.
Succes!
Constantin Alexandru Radu, Consilier juridic