avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Experimentul judiciar tine de expertiza criminalistica ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Experimentul judiciar tine de expertiza criminalistica sau de expertiza tehnica auto?

Experimentul judiciar tine de expertiza criminalistica sau de expertiza tehnica auto?

Mie imi pare ca tine de expertiza criminalistica.

Dvs. ce parere aveti?

M-ar interesa foarte mult si parerea expertilor si mai ales daca au participat la un experiment judiciar cu autoturism pentru a se analiza anumite aspecte ale accidentului rutier.

Mai multe detalii gasiti la acest link:

www.avocatnet.ro/content/for...
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Ianuarie 2014
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:00, 12 Ianuarie 2014
De cand ma stiu expert tehnic (1972) experimentul judiciar s-a efectuat cu participarea expertilor tehnici judiciari. Dupa stiinta mea, expertizele criminalistice auto se fac pe baza dosarului fara deplasarea expertilor la locul producerii accidentului.
ing. Ioan Ciobanu
Va multumesc pentru raspuns.

Pe mine ma intereseaza ca sa se faca un experiment judiciar care sa reproduca accidentul cu victime cu marca de autoturism presupus ca a produs accidentul si cu o alta marca de autoturism care sustine inculpatul ca s-a produs accidentul.

Adica este necesar sa se face ceva in teren si nu pe hartie.
Pe hartie se fac niste calcule dar am nevoie de aspecte care pot elimina marca de masina a inculpatului.
Din pacate, pentru o revizuire la un astfel de caz cred ca ar fi nevoie si de asa ceva deoarece trebuie eleiminata varianta producerii accidentului de catre marca de masina a inculpatului.

Sper ca m-am facut inteles,
Ultima modificare: Duminică, 12 Ianuarie 2014
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revizuire. solicitare de expertiza tehnica auto si experiment judiciar CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI In cadrul unei cereri de revizuire urmeaza sa solicit efectuarea unei expertize tehnica auto si experiment judiciar. A avut cineva o situatie similara pe ... (vezi toată discuția)
2000 de euro despăgubire pentru o mașină din 2017, avariată în proporție de 90%. ar trebui să acceptăm, sau ce altceva putem face? Elena ciurdar Elena ciurdar Am fost implicat într-un accident rutier vinovatul ne-a dat asigurarea lui cei de la asigurări ne-au oferit 2000 euro masina fiind avariată 90 la sută ... (vezi toată discuția)
Expertiza auto? AnaAma2015 AnaAma2015 valoarea de circulatie a unui autovehicul se stabileste de expertul tehnic auto? (vezi toată discuția)