Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Experimentul judiciar tine de expertiza criminalistica ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Experimentul judiciar tine de expertiza criminalistica sau de expertiza tehnica auto?

Mie imi pare ca tine de expertiza criminalistica.

Dvs. ce parere aveti?

M-ar interesa foarte mult si parerea expertilor si mai ales daca au participat la un experiment judiciar cu autoturism pentru a se analiza anumite aspecte ale accidentului rutier.

Mai multe detalii gasiti la acest link:

www.avocatnet.ro/content/for...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
De cand ma stiu expert tehnic (1972) experimentul judiciar s-a efectuat cu participarea expertilor tehnici judiciari. Dupa stiinta mea, expertizele criminalistice auto se fac pe baza dosarului fara deplasarea expertilor la locul producerii accidentului.
ing. Ioan Ciobanu
Va multumesc pentru raspuns.

Pe mine ma intereseaza ca sa se faca un experiment judiciar care sa reproduca accidentul cu victime cu marca de autoturism presupus ca a produs accidentul si cu o alta marca de autoturism care sustine inculpatul ca s-a produs accidentul.

Adica este necesar sa se face ceva in teren si nu pe hartie.
Pe hartie se fac niste calcule dar am nevoie de aspecte care pot elimina marca de masina a inculpatului.
Din pacate, pentru o revizuire la un astfel de caz cred ca ar fi nevoie si de asa ceva deoarece trebuie eleiminata varianta producerii accidentului de catre marca de masina a inculpatului.

Sper ca m-am facut inteles,
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat