Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Majorare capital social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Majorare capital social

Astept opinia specialistilor privind impunerea si temeiul legal, prin care capitalul social poate fi majorat pe seama fondurilor proprii create din profitul net ( Capitalizarea profitului net d.p.d.v. al impunerii si temeiul legal ).
Nu prea inteleg ce vrei sa spui cu "fonduri proprii create din profitul net".
Art. 210 alin 2 din Legea 31/1990 (republicata in 2004): "De asemenea, actiunile noi sunt liberate prin incorporarea rezervelor, cu exceptia rezervelor legale, precum si a beneficiilor......".
Asta este textul care te intereseaza (poti majora capitalul social cu rezervele societatii, mai putin cele legale si fara diferentele favorabile rezultate din reevaluarea patrimoniului (art. 210 alin 3 din Lg. 31/1990) sau cu dividendele pe care le primesc asociatii).
Ma tem ca alte modalitati de majorare cu sume sau bunuri care apartin societatii nu sunt legale (capitalul social este format din aprturi reprezentand sume, drepturi sau bunuri care apartin asociatilor/actionarilor, lucru care rezulta din art. 7 si art. 8 din Lg. 31/1990). Pot exista si exceptii, dar ele tb prevazute expres in lege (una pe care o stiu eu, mi se pare ca din Lg. 137/2000 sau 2001 era ca societatile in care actionar este statul isi pot majora capitalul social cu valoarea terenului pt care li s-a emis certificat de atestare a dreptului de proprietate asupra terenului, iar valoarea terenului in acest caz era cea din anexa la certificat si nu se stabilea prin expertiza).