Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie de impunere PFI
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie de impunere PFI

Buna ziua,
Am primit luna trecuta o Decizie de impunere din oficiu pentru contributia de asigurari sociale de sanatate la care am drept de contestatie . Va rog sa imi spuneti daca pot face acest lucru avand in vedere ca am avut in perioada 2007-2011un PFI deschis in baza unei conventii civile cu o firma de cosmetice, pentru care doar impozitul a fost retinut la sursa. Contractul de prestari servicii a fost reziliat in 2010, dar nimeni nu ma anuntat ca trebuie sa platesc contributii sociale, in aceasta perioada fii studenta si avand sub 26 de ani. Casa de pensii mi-a zis ca nu trebuie sa platesc nimic fiind studenta dar cei de la sanatate mi-au trimis impunere pe 2007-2010 si imi spun ca este obligatorie plata fiind vorba de alta lege. Pot contesta aceasta impunere sau trebuie sa platesc ?
In acea perioada, pentru acest tip de venit trebuia sa depuneti separat/direct la casa de sanatate o declaratie si trebuia sa platiti contributia la sanatate.