Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modificare titlul de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modificare titlul de proprietate

Am un proces de partaj, pentru teren intravilan si extravilan si casa ,in urma efectuarii expertizei s-a constatat ca este necesar modificarea titlului de proprietare prin rectificarea unor parcele cadastrale de exemplu PC 456 in loc de PC 435, si PC 239/24 in loc de PC 239/37. Cum trebuie procedat cand ceilalti mostenitori nu doresc ca mai intai sa se modifice titlul de proprietate, ei vor un partaj partial doar pentru suprafetele corecte din titlul .
Trebuie sa introduceti o actiune pentru rectificarea titlului de proprietate mentionat, obtineti un certificat de grefa pentru aceasta actiune si la termenul de judecata din dosarul de partaj solicitati instantei sa dispuna suspendarea judecarii partajului pana la solutionarea dosarului privind rectificarea titlului de proprietate. Chiar daca celelalte parti din dosarul de partaj se vor opune, solutia o va pronunta instanta de judecata care va decide asupra acestei chestiuni.
in cazul deschiderii actiunii de rectificare titlul de proprietate, cheltuielile de judecata sunt platite de cel care introduce actiunea sau poate fi platita de toti mostenitorii .