Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona

Buna ziua,ma numesc Olteanu Lenuta ,sunt nascuta pe data de 27 oct 1958,am 32 de ani de munca cotizati din care 9 ani grupa 1 si 6 luni grupa 2.As dori sa stiu si eu cand am dreptul de a iesi la pensie anticipat sau de drept,privind noua lege care sa promulgat(adica sa dat grupa 1 inapoi)Va multumesc anticipat
Limita de varsta la 56 de ani si 9 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 3 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 9 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de imnvaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 9 luni,fara stagiul asimilat.Penalizarea va fi de 4,5%.
La acest moment aveti 36 de ani si 6 luni de stagiu.
32+4 ani si 6 luni(satagiu aferent)perioada suplimentara la vechimea in munca.
VA MULTUMESC