avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona

Buna ziua,ma numesc Olteanu Lenuta ,sunt nascuta pe data de 27 oct 1958,am 32 de ani de munca cotizati din care 9 ani grupa 1 si 6 luni grupa 2.As dori sa stiu si eu cand am dreptul de a iesi la pensie anticipat sau de drept,privind noua lege care sa promulgat(adica sa dat grupa 1 inapoi)Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: MISAMIHAI , utilizator 12:32, 13 Ianuarie 2014
Limita de varsta la 56 de ani si 9 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 3 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 9 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de imnvaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 9 luni,fara stagiul asimilat.Penalizarea va fi de 4,5%.
La acest moment aveti 36 de ani si 6 luni de stagiu.
32+4 ani si 6 luni(satagiu aferent)perioada suplimentara la vechimea in munca.
VA MULTUMESC

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie corneliaion corneliaion Buna ziua, ma numesc Ion Cornelia si sunt Nascuta in 23 /10/1958 Am 36 de ani în Câmpul Muncii ,12 de ani lucrati in grupa II de Munca si 3 Copii nascuti ... (vezi toată discuția)
Cînd pot ieși la pensie? Florentina.S Florentina.S Ma numesc Florentina sint nascuta la 03.04.1960.am 36 de ani in cîmpul muncii din care 15 ani si 8 luni în grupa a 2 a. Cind mă pot pensiona? Va multumesc ... (vezi toată discuția)
Referitor pensie anticipata partiala ppxxpp ppxxpp Buna dimineata. Ma numesc Andrei Paula sunt nascuta la 24 09 1960 si as vrea sa stiu daca la pensia anticipata partial se adauga si cei 21 ani si 4 luni de ... (vezi toată discuția)