Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Manager de proiect conform H.G. 300/2006
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Manager de proiect conform H.G. 300/2006

Buna ziua,

Va rog frumos sa-mi spuneti cine este managerul de proiect cf. H.G. 300/2006, in baza carei legi se autorizeaza si angajatul cui poate fi?

Va multumesc
Conform legea 300/2006:
manager de proiect - orice persoana fizica sau juridica, autorizata in conditiile legii si desemnata de catre beneficiar, insarcinata cu organizarea, planificarea, programarea si controlul realizarii lucrarilor pe santier, fiind responsabila de realizarea proiectului in conditiile de calitate, costuri si termene stabilite;
Autorizarea ca manager de proiect se face ca urmare a absolvirii unui curs de Manager de proiect acreditat ANC ( fostul CNFPA)
HG nr. 300/ 2006 a fost modificata si completata prin HG nr.601/ 2007.
Managerul de proiect poate fi desemnat de catre beneficiar in aceasta calitate daca indeplineste conditiile de experienta profesionala, autorizare si perfectionare in domeniul in care este desemnat ca manager, cu respectarea prevederilor Ordinului MMSSF nr. 242/ 2007 si nr. 2712/ 2012, respectiv a Ordinului MDRT nr. 1496/ 2011 si nr. 277/ 2012.