Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Declararea si/sau autorizarea organizarilor de santier ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Declararea si/sau autorizarea organizarilor de santier si a santierelor ...

Declararea si/sau autorizarea organizarilor de santier si a santierelor la ITM/autoritati

1. Care sunt obligatiile si prevederile legale d.p.d.v. ssm privind autorizarea/declararea organizarilor de santier si a santierelor mobile si temporare/fixe definite in HG 300/2006 la ITM si/sau la alte autoritati?

2. Potrivit art. 47 si art. 48 din HG 300/2006 se intelege ca obligatia intocmirii si comunicarii declaratiei prealabile la ITM este in sarcina beneficiarului/investitorului inclusiv prin managerul de proiect care este desemnat tot de beneficiar conform definitiei de la art. 4 lit. c.).

Art. 70^1 prevede sanctiuni pentru nerespectarea art. 47 si 48, se intelege ca va fi sanctionat cel care nu a transmit declaratia prealabila.

In conditiile de mai sus, Executantul poate fi sanctionat pentru nerespectarea art. 47/48?
cyan, moderator
Dupa cum citati din actul normativ, executantul nu este nominalizat avand obligatia intocmirii si comunicarii declaratiei prealabile. Deci nu are de ce sa fie sanctionat.
Ma intereseaza un punct de vedere si in prima situatie, daca se poate. Din punctul meu de vedere nu exista reglementari legale pentru autorizarea si declararea dpdv ssm organizarilor de santier la ITM
Gasiti pe internet HG nr. 300/ 2005. Vedeti capitolul care se refera la ceea ce va intereseaza. Este destul de clar, nu interpretabil. Puncte de vedere putem avea fiecare dintre noi, dar legal este ceea ce scrie negru pe alb in actul normativ.
Singurul capitol din HG 300/2006 in care se face referire la organizarea de santier este la art. 19 unde se face referire la planul de securitate si sanatate
Articolul 19
Planul de securitate şi sănătate trebuie să conţină cel puţin urmatoarele:
a) informaţii de ordin administrativ care privesc santierul şi, dacă este cazul, informaţii care completeaza declaratia prealabila prevăzută la art. 47;
b) măsuri generale de organizare a santierului stabilite de comun acord de către managerul de proiect şi coordonatorii în materie de securitate şi sănătate;
c) identificarea riscurilor şi descrierea lucrărilor care pot prezenta riscuri pentru securitatea şi sănătatea lucratorilor;
d) măsuri specifice de securitate în munca pentru lucrarile care prezinta riscuri; măsuri de protecţie colectiva şi individuala;
e) amenajarea şi organizarea santierului, inclusiv a obiectivelor edilitar-sanitare, modalităţi de depozitare a materialelor, amplasarea echipamentelor de muncă prevăzute de antreprenori şi subantreprenori pentru realizarea lucrărilor proprii;

Nu se precizeaza nicaieri ca organizarea de santier trebuie declarata/autorizata la ITM!
cyan, moderator
Vedeti - Capitolul IV Declaratia prealabila
Art. 47. - Beneficiarul lucrarii sau managerul de proiect trebuie sa intocmeasca o declaratie prealabila in urmatoarele situatii:
a) durata lucrarilor este apreciata a fi mai mare de 30 de zile lucratoare si pe santier lucreaza simultan mai mult
de 20 de lucratori;
b) volumul de mana de lucru estimat este mai mare de 500 de oameni pe zi.
Art. 48. - Declaratia va fi intocmita conform anexei nr. 3 si va fi comunicata inspectoratului teritorial de munca pe
raza caruia se vor desfasura lucrarile, cu cel putin 30 de zile inainte de inceperea acestora.
Art. 49. - Textul declaratiei prealabile trebuie sa fie afisat pe santier, in loc vizibil, inainte de inceperea lucrarilor.
Art. 50. - Textul declaratiei prealabile trebuie actualizat ori de cate ori au loc schimbari.
Organizarea de santier presupune inceperea activittii/ lucrarilor in santier.