Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sediu social la domiciliu
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sediu social la domiciliu

Fiul meu isi infiinteaza un SRL si vrea sa stabileasca sediul social in apartamentul unde locuieste. As dori sa stiu daca trebuie sa fac contract de comodat cu fiul meu pentru o camera sau e suficienta adresa din CI . Apartamentul este proprietatea mea.
Obligatoriu trebuie incheiat contract de comodat. Nu este suficienta prezentarea buletinului ca dovada a spatiului.
contractul de comodat se va incheia intre dvs si societatea X srl in curs de infiintare, reprezentata prin fiul dvs in calitate de administrator (presupun ca fiul este asociat si administrator).
Intentionez sa fac un contract de comodat pentru sediu social al unui SRL cu 2 asociati intr-o camera de 10.08 mp , din cele 3 ale apartamentului al carui proprietar sunt si in care locuiesc.
Am o serie de intrebari legate de consecintele acestui contract:
1. Imi va creste impozitul pe cladire?
2. Vor creste cheltuielile datorate asociatiei de proprietari?
3. Administratorul firmei, in baza contractului de comodat, poate sa se mute in apartamentul meu?
4. Ce alte consecinte poate avea acest contract de comodat asupra restului locuintei, fiscale sau de orice alta natura?
5. Trebuie inregistrat la agentia fiscala?
6. Trebuie facut la notar( posibil ca un notar sa ma consilieze sa nu accept clauze care mi-ar crea probleme, de orice natura)?
Va rog sa ma ajutati cu orice informatie care mi-ar putea folosi.
Va multumesc!

Alina - Gabriela, utilizator