Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mai am vreun drept???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mai am vreun drept???

In anul 1981 parintii mei au divortat,noi suntem 2 frati,in urma divortului,fratele meu a fost dat in custodia tatalui,iar eu in cea a mamei,casa parinteasca construita de parinti in timpul casatoriei,a ramas tatal si fratele meu,in urma unei intelegeri verbale intre parinti,nefacandu-se partaj,la un an de la divort,tatal meu a vandut casa si terenul cu chitanta de mana.In urma decesului tatalui meu,mama mea a facut succesiunea,in baza hotararii de divort+un martor,nestiind ca este vanduta casa,am facut si rolul la financiar,in acest moment am vazut ca este vanduta si ca cei care au cumparat cu chitanta,aveau si ei rol,intre timp,mama mea a decedat,intrebarea mea este urmatoarea,mai avem noi sansa sa recuperam aceasta casa???,merita sa incercam sa ne batem pentru a o obtine??mai avem vreun drept?
Sigur ca da. Aveti acest drept. Daca aveau in proptietate si teren atunci casa si terenul nu puteau fi vandute cu chitanta de mana, iar aceasta vanzare nu poate valora decat antecontract de vanzare-cumparare. faceti succesiunea dupa ambii parinti si treceti casa printre bunuri, apoi va inscrieti in cartea funciara dreptul d eproprietate si faceti actiune in reendicare impotriva celor ce locuiesc acum in casa. Chiar daca e doar casa si nu teren, tatal dumneavoastra nu putea vinde de unul singur, ar fi trebuit facut partajul, ca atare o astfel de vanzae este nula. Succes!
ContSters42249, utilizator
stiti cum e, "speranta moare ultima"...:thumbup: Categoric merita sa incercati.Cred ca aveti sanse foarte mari .Trebuie sa va cautati un avocat care sa va ajute si cred ca veti reusi sa obtineti ce doriti.
va dorim succes
Brom a scris:

Sigur ca da. Aveti acest drept. Daca aveau in proptietate si teren atunci casa si terenul nu puteau fi vandute cu chitanta de mana, iar aceasta vanzare nu poate valora decat antecontract de vanzare-cumparare. faceti succesiunea dupa ambii parinti si treceti casa printre bunuri, apoi va inscrieti in cartea funciara dreptul d eproprietate si faceti actiune in reendicare impotriva celor ce locuiesc acum in casa. Chiar daca e doar casa si nu teren, tatal dumneavoastra nu putea vinde de unul singur, ar fi trebuit facut partajul, ca atare o astfel de vanzae este nula. Succes!

da exista si teren,noi am facut succesiune dupa moarte mamei,dar nu am inclus si aceasta casa cu teren,pentru ca nu am stiut daca mai avem dreptul,va multumesc din suflet pentru raspuns,am sa incerc,mai rau este ca noi nu avem nici un act,in afara de acea succesiune facuta dupa moartea tatalui,nu stiu de unde sa incep,in cazul in care nu este suficienta.
eu.ro.lex a scris:

stiti cum e, "speranta moare ultima"...:thumbup: Categoric merita sa incercati.Cred ca aveti sanse foarte mari .Trebuie sa va cautati un avocat care sa va ajute si cred ca veti reusi sa obtineti ce doriti.
va dorim succes

va multumesc,mi-ati dat o speranta,era pe punctul de a renunta,stiind cate costuri ridica o actiune judecatoreasca si imi era teama ca nici nu putem avea castig.va multumesc inca o data,din suflet.