Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procedura in ordonata de plata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Procedura in ordonata de plata

Daca am trimis o somatie la o societate debitoare si aceasta nu vrea sa o primeasca , postasul lasand recipisa se se prezinte la posta sa o ridice si mai apoi scrie pe ea refuz de primire , la judecata poate fi considerat ca nu am facut procedura prealabila.
Instanţa ar trebui să constate că procedura a fost îndeplinită. Sper ca aţi trimis somaţia aşa cum spune art.1014, adica prin scrisoare recomandata, cu continut declarat si confirmare de primire
Daca refuza sa o primeasca este problema lor, dumneavoastra ati urmat procedura prealabila respectand dispozitiile art. 1014 Cod civil. Faptul ca ei nu doresc sa primeasca somatia nu va poate dauna dumneavoastra.