Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie mai mare decat venitul minim garantat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie mai mare decat venitul minim garantat

Inteleg ca cei care au o venituri mai mari de 1 .693 lei nu mai au dreptul de a cumula pensia cu salariul la stat.Mentionez ca este vorba de un actor care primeste acesti bani reprezentand atat pensia ca urmare a vechimii in munca....plus o suma de bani de la UNITER pe care o incaseaza toti actorii pensionari si alta suma de bani reprezentand drepturi pe care le iau toti care au fost defavorizati ca urmare a deportarii......Suma totala este de circa 25 de milioane....Intrebarea mea este urmatoarea.Putem sa-l oprim in continuare in calitate de salariat platindu-i astfel salariu.
Va multumesc....
Trebuie sa apara textul de lege zilele acestea .Sa speram ca va fi suficient de clar avand in vedere ca au avut la indemana o buna perioada de timp ca sa-l ajusteze.
Sorin Susca, Consilier juridic
Doamna/domnule, este vorba despre un proiect de lege, care urmeaza sa fie analizat de Parlament si promulgat prin Decret de presedintele Romaniei. Deci, mai dureaza!

Dar in acest proiect este vorba despre cumulul pensiei cu salariul iar dvs. va referiti la trei "sume" de bani pe care le primeste respectivul actor:
-pensia din sistemul public;
-o suma de bani de la UNITER despre care nu ne spuneti cum se numeste si din ce buget este achitata, din bugetul de stat sau din bugetul asigurarilor sociale de stat;
-o indemnizatie care, desi apare pe talonul de pensie al actorului, nu intra in discutie intrucat se suporta din bugetul de stat (a fost persecutat politic sau etnic si beneficiaza de masurile reparatorii prevazute de D.L. nr. 118/1990 sau de Legea nr. 189/2000, dupa caz).
mili1976 a scris:

Inteleg ca cei care au o venituri mai mari de 1 .693 lei nu mai au dreptul de a cumula pensia cu salariul la stat.Mentionez ca este vorba de un actor care primeste acesti bani reprezentand atat pensia ca urmare a vechimii in munca....plus o suma de bani de la UNITER pe care o incaseaza toti actorii pensionari si alta suma de bani reprezentand drepturi pe care le iau toti care au fost defavorizati ca urmare a deportarii......Suma totala este de circa 25 de milioane....Intrebarea mea este urmatoarea.Putem sa-l oprim in continuare in calitate de salariat platindu-i astfel salariu.
Va multumesc....

:offtopic: Interventie moderator
Nu mai adresati aceeasi întrebare pe mai multe sectiuni ale forumului si nu mai deschideti acelasi topic de mai multe ori. In acest caz topic-urile si/sau raspunsurile in plus vor fi sterse de administratori sau moderatori, utilizatorul urmand a fi avertizat, iar ulterior, in caz de nerespectare a avertismentului, va fi banat temporar sau defintiv.