avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... rugaminte...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

rugaminte...

Un pensionat are pensie de 12 milioane pentru vechime in munca.Pe langa aceasta pensie de la Uniunea Scriitorilor mai primeste inca jumatate (din pensie),adica 6 milioane.(care vine deasemenea pe acelasi cupon de pensie)Mai primeste si alta indemnizatie de 4 milioane pe motive politice .Mai poate sa fie incadrat in baza unui contract de munca dat fiind ca suma cumulata a venitururilor depaseste 17 milioane?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 14:07, 15 Septembrie 2009
1. Deocamdata nu este in vigoare nici o lege care sa interzica asa ceva.
2. Cand va aparea legea, sa vedem ce scrie in ea si discutam atunci.
Ultima modificare: Luni, 14 Septembrie 2009
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Dvs. vorbiti despre pensie - 12 milioane - si despre doua indemnizatii. Prima este primita in temeiul Legii nr. 8/2006 iar cea de-a doua conform D.L. nr. 118/1990 (daca este vorba despre persecutie politica).

Deocamdata Guvernul are in vedere numai drepturile de pensie.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asistenta medicala si medicamente gratuit-beneficiar al d.l.118/1990 si l. 189/2000 (pers. persecutate din motive politice molanca molanca Nelamurire: Va rog frumos sa-mi spuneti unde ar trebui sa ne adresam pt. ca tatal meu, beneficiar al D.L 118/1990, L. 189/2000 sa beneficieze conform art.5 ... (vezi toată discuția)
Cumul pensie-salar grosu rodica grosu rodica As avea urm. problema : -beneficez de pensie pt.limita de varsta din 1 07.2009 -beneficez de indemnizatie conf.Decretului Lege 118/1990 -din 15 09.2009 ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmasi pentru deportati vasilica_ct vasilica_ct Bunicii mei au fost deportati, vreau sa stiu dak pot beneficia de pensie de urmasi. Eu fiind nepoata lor. (vezi toată discuția)