Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... rugaminte...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

rugaminte...

Un pensionat are pensie de 12 milioane pentru vechime in munca.Pe langa aceasta pensie de la Uniunea Scriitorilor mai primeste inca jumatate (din pensie),adica 6 milioane.(care vine deasemenea pe acelasi cupon de pensie)Mai primeste si alta indemnizatie de 4 milioane pe motive politice .Mai poate sa fie incadrat in baza unui contract de munca dat fiind ca suma cumulata a venitururilor depaseste 17 milioane?
1. Deocamdata nu este in vigoare nici o lege care sa interzica asa ceva.
2. Cand va aparea legea, sa vedem ce scrie in ea si discutam atunci.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Dvs. vorbiti despre pensie - 12 milioane - si despre doua indemnizatii. Prima este primita in temeiul Legii nr. 8/2006 iar cea de-a doua conform D.L. nr. 118/1990 (daca este vorba despre persecutie politica).

Deocamdata Guvernul are in vedere numai drepturile de pensie.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea