avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... asistenta medicala si medicamente gratuit-beneficiar ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

asistenta medicala si medicamente gratuit-beneficiar al D.L.118/1990 si l. 189/2000 (pers. persecutate din motive politice

Nelamurire:
Va rog frumos sa-mi spuneti unde ar trebui sa ne adresam pt. ca tatal meu, beneficiar al D.L 118/1990, L. 189/2000 sa beneficieze conform art.5 lit. a - "asistenta medicala si medicamente, in mod gratuit prioritar, atat in tratament ambulatoriu, cat si pe tipul spitalizarilor".
Trebuie depusa vreo cerere sau vreun dosar la Casa Judeteana de Sanatate sau este de ajuns sa prezentam medicului de fam. sau la internare (dupa caz) acea hotarare (eliberata de Casa Judeteana de Pensii) prin care a dobandit calitatea de beneficiar al respectivei legi.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:39, 11 Iunie 2009
Este suficient sa prezentati medicului de familie, in copie, hotararea emisa de Comisia pentru aplicarea D.L. nr. 118/1990 / Legii nr. 189/2000.

D.L. nr. 118/1990 reglementeaza persecutia politica iar Legea nr. 189/2000 reglementeaza persecutia etnica. In primul caz, hotararea este emisa de Comisia pentru aplicarea D.L. nr. 118/1990 din cadrul Directiilor de Munca iar in cel de-al doilea caz, hotararea este emisa de Comisia pentru aplicarea Legii nr. 189/2000 din cadrul Caselor teritoriale de Pensii.

In ambele situatii, plata drepturilor banesti se efectueaza prin intermediul Caselor de Pensii, care emit decizii de pensie in acest sens.

Nu se prezinta medicului de familie o copie a deciziei de pensie, ci o copie a hotararii emise de Comisie.

Multa sanatate! :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 189/2000 osipov43 osipov43 Buna ziua, sunt inginera pensionara. Legat de facilitati Legea 189/2000; Sunt posesoarea indemnizatiei din 2001, incadrandu-ma la art 1 c, dar, cu toate ca ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmasi pentru deportati vasilica_ct vasilica_ct Bunicii mei au fost deportati, vreau sa stiu dak pot beneficia de pensie de urmasi. Eu fiind nepoata lor. (vezi toată discuția)
Indemnizatii simonna38 simonna38 Pot fi beneficiara a 2 indemnizații? In prezent sunt salariat, si beneficiez de o indemnizație de urmaș după mama mea , DL 118/1990 . De anul acesta ... (vezi toată discuția)