Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... transformare destinatie constructie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

transformare destinatie constructie

Am construit avand autorizazie de construire pentru casa de locuit ,acum as dori sa transform destinatia in vederea desfasurarii unei activitati autorizate si anume doresc ca anumite spatii sa le folosesc in producerea de bunuri alimentare.
Care este practica de urmat in acest scop?
Destinația clădirii se poate modifica în mod oficial în cartea funciara pe baza unor documente emise de primarie. Primăria va va spune ce este de făcut (expertiza tehnica, declarație, altele poate ?), pentru a va emite documentele necesare. Cel mai bine mergeti mai întâi la registrul comerțului pentru a cere lămuriri în legătură cu cerințele privind înființarea unui spațiu comercial de asemenea natura în cadrul locuinței d-voastră și abia apoi începeți cu birocrația necesara unei astfel de proceduri.