Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Spatiu comercial
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Spatiu comercial

In cadrul locuintei mele construita cu autorizazie ,doresc sa destinez anumite spatii pentru o activitate comerciala .La cine ma adresez si care este practica de urmat pentru a schimba destinatia constructiei.?
Pentru schimbarea destinatiei unui spatiu de locuit in spatiu cu destinatie economica, aveti de indeplinit urmatoarea procedura:
- cerere tip (se obtine si se depune la Primarie)
- dovada detinerii in legalitate a spatiului (extras CF actualizat, contract de vanzare cumparare, autorizatie de construire si proces verbal de receptie a lucrarii)
- viza serviciului Urbanism
- tabel cu acordul vecinilor care sunt afectati (stanga, dreapta, fata)
- schita cu amplasarea in spatiu din care sa rezulte vecinatatile

Posibil ca, in functie de hotararile Consiliului Local din localitatea unde se afla imobilul sa fie necesare si alte documente (de exemplu, referitoare la parcare...), interesati-va la primarie.

De asemenea, pentru functionarea propriu-zisa, va trebui sa infiintati fie o societate comerciala, fie o II sau PFA si sa obtineti autorizatie de functionare tot de la Primarie. In acest caz mai este o lista lunga de acte si avize necesare, printre care cele de la mediu, de la directia sanitar-veterinara (in anumite cazuri), de la cea de sanatate publica, autorizatia de constructie pentru schimbare de destinatie...