Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire

buna ziua! am un credit mai vechi la care am avut intarzieri de plata si am infiintata poprire asupra veniturilor astfel ca la momentul acela aveam un cont de salariu deschis la o alta banca decat cea la care aveam creditul cont asupra caruia s-a pus poprire si pe care nu l-am mai folosit si pe care nici nu am putut sa-l inchid astfel acumulandu-se acolo comisioane de plata.acum intrebarea mea este pot sa-mi deschid un cont la o alta banca decat cele doua si astfel sa primesc si sa pot ridica salariul din acest cont? mentionez ca salariul ar proveni de la o alta firma decat cea la care lucram in momentul instituirii popririi. multumesc
Buna, din cate stiu eu daca ati avut credit si acesta inca nu e achitat banca va gasi noul cont chiar daca e la alta banca si va lua si din acest cont banii. trebuie sa va carificati situatia contului sau sa ramaneti la salar cash. trebuie sa va interesati cum e in cazul bancilor cu poprire ca aveti drept la salar si din poprire se ia maxim o treime din salar, daca se prezinta documente justificative, dar dupa cum am spus trebuie sa va interesati daca e valabil si in cazul bancilor.