Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... la 2 saptamani de la angajare vor sa ma concedieze!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

la 2 saptamani de la angajare vor sa ma concedieze!!!

am semnat contractul de munca cu 2 saptamani in urma..8 ore,720 ron..teoretic...
eu lucrez la o casa de pariuri aflata in incinta unui bar cu aparate electronice..pt salariu dublu am acceptat sa lucrez zi de zi,8 ore..apoi mi-au marit prog la vreo 11 ore si duminica liber..dar acum ma pun sa fac si munca din bar si de la aparate..nu am fost de acord,mai ales cand mi-au spus ca ma vor plati doar 2 ore in plus care le stateam peste programul meu,apoi s-au mai gandit si li s-a parut ceva normal sa fac si munca asta fara bani in plus..cand am protestat mi-au spus sa imi dau demisia..
ce pot sa fac in cazul asta?
nu vreau sa mai stau in preaviz sa muncesc cat pentru 3 si sa nu iau nici cat pentru 2..
daca refuza sa imi plateasca salariul ce pot face?
in contract este mentionata o perioada de proba? daca sunteti inca in interiorul ei contractul va inceta in temeiul unei simple notificari, transmisa angajatorului.
in caz contrar, puteti solicita incetraea cim cu acordul ambelor parti - nu este necesar un termen de previz.
1. Cand ati semnat contractul individual de munca trebuia sa va dea si fisa postului in care sunt trecute toate atributiile si sarciile pe care le aveti pe postul respectiv. Orice modificare ulterioara se face de comun acord prin semnarea de catre angajator si de catre dvs. a unui act aditional la CIM si/sau la fisa postului.
2. Daca nu va convine propunerea facuta de angajator puteti sa demisionati (art.79 din Codul muncii), caz in care trebuie sa acordat angajatorului un preaviz de 15 zile calendaristice, sau sa faceti o cerere de incetare a CIM prin acodrul partilor (art.55b din Codul muncii) caz in care puteti pleca, chiar imediat, la o data stabilita de comun acord cu angajatorul.
Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă.art 79 al.8 Codul muncii.
Daca nu plateste salariul sesizeaza ITM-ul.
Depune la firma demisia, fa trimitere in ea la art.79 al.8 C. muncii si motiveaza demisia prin incalcarea , de catre angajator, a obligatilor privind timpul de munca si salarizare.
Sa-ti dea numar de inregistrare la demisie, daca nu vor , recomandata cu confirmare de primire.
In situatia in care nu va achita drepturile salariale,sesizati ITM-ul, dar adresati-va si instantei de judecata. Fiind un litigiu de munca este scutit de taxa de timbru si timbru judiciar.
am semnat contractul de munca cu 2 saptamani in urma..8 ore,720 ron..teoretic...
eu lucrez la o casa de pariuri aflata in incinta unui bar cu aparate electronice..pt salariu dublu am acceptat sa lucrez zi de zi,8 ore..apoi mi-au marit prog la vreo 11 ore si duminica liber..dar acum ma pun sa fac si munca din bar si de la aparate..nu am fost de acord,mai ales cand mi-au spus ca ma vor plati doar 2 ore in plus care le stateam peste programul meu,apoi s-au mai gandit si li s-a parut ceva normal sa fac si munca asta fara bani in plus..cand am protestat mi-au spus sa imi dau demisia..
ce pot sa fac in cazul asta?
nu vreau sa mai stau in preaviz sa muncesc cat pentru 3 si sa nu iau nici cat pentru 2..
daca refuza sa imi plateasca salariul ce pot face?

fisa postului mi s-a dat in ziua in care mi s-a cerut si demisia,adica ieri,09.04.09...si pe urma mi s-a spus ca oricum nu mai are rost sa o semnez..