Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinta cu nr. de zile de incapacitate de munca in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinta cu nr. de zile de incapacitate de munca in ultimele 12 luni

Am o intrebare si va solicit sprijinul pentru aceasta:
In temeiul OUG 158/2005 cu modificari si completari, respectiv art. 3 indice 1 litera "b" angajatorul elibereaza la cererea salariatului adeverinta cu nr. de zile de incapacitate temporara de munca avute in ultimele 12 luni.
Insa textul de lege, pe care il voi reda mai jos, ma "incurca", in sensul:
Cum trebuie sa interpretez acest text:
1. nr. de zile de incapacitate temporara de munca cuprinde si nr. de zile al certificatelor medicale ale salariatului cu urgente medico-chirurgicale si boli infectocontagioase din grupa A, sau
2. fara acestea?

"Art. 31. - Pentru a beneficia de concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate, persoanele prevăzute la art. 1 trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:

a) să îndeplinească stagiul minim de cotizare prevăzut de prezenta ordonanţă de urgenţă;

b) să prezinte adeverinţa de la plătitorul de indemnizaţii din care să reiasă numărul de zile de concediu de incapacitate temporară de muncă avute în ultimele 12 luni, cu excepţia urgenţelor medico-chirurgicale sau a bolilor infectocontagioase din grupa A;

c) să fie prezente la domiciliu sau la adresa indicată, după caz, în intervalul de timp şi în condiţiile stabilite prin normele de aplicare a prezentei ordonanţe de urgenţă, în vederea exercitării verificării de către reprezentanţii plătitorilor de indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate. "
Am incercat sa sun la CASS a Mun Bucuresti pentru un punct de vedere si nu raspunde nimeni.
SimonescuC, utilizator
Conform Normelor de aplicare a OUG nr. 158/2005:

ART. 65
(1) Durata concediilor pentru tuberculozã, neoplazii, SIDA, a concediilor pentru sarcinã şi lãuzie, îngrijirea copilului bolnav, pentru reducerea timpului de muncã şi pentru carantinã, precum şi pentru risc maternal nu diminueazã numãrul zilelor de concediu medical acordate unui asigurat pentru celelalte afecţiuni.
(2) Pentru concediile medicale prevãzute la alin. (1), plãtitorii de indemnizaţii au obligaţia sã elibereze adeverinţe din care sã rezulte numãrul de zile de concediu medical aferent fiecãrei afecţiuni în parte.

Pentru rezolvarea problemei, puteti elibera adeverinta cu totalul de zile de concediu medical defalcat pe codurile de indemnizatie (01-15), dupa modelul de mai jos. Eu personal asa procedez.

Numarul de zile de concediu medical de care angajatul(a) a beneficiat in ultimele 12 luni este de ____ zile, aferente fiecarei afectiuni in parte *, dupa cum urmeaza:

Cod Indemnizatie Numar zile concediu medical in ultimele 12 luni
______________ ___________________________

* Art. 8, ORDINUL MS/CNAS nr. 130/351 din 9 februarie 2011 privind modificarea şi completarea Normelor de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, aprobate prin Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 60/32/2006, publicat în: MONITORUL OFICIAL nr. 141 din 24 februarie 2011

Multumesc.
Eu cand am eliberat adeverintele, in numarul de zile de incapacitate temporara de munca nu am luat calcul nr. de zile de incapacitate din urgente si boli infectocontagioase, tocmai plecand de la acel articol (3 indice 1 litera \"b\"), asa am interpretat.
Insa in unitate au aparut si alte interpretari, precum ca trebuie trecute toate zilele de incapacitate temporara de munca, indiferent ce cod de boala au.
Am sunat pe la prieteni care activeaza in domeniu si parerile sunt impartite.
Poate ne lamurim acum!
Imi doresc sa ma lamuresc cum ar trebui, in concordanta cu prevederile legale (altele in afara de OUG 158/2005 eu nu am gasit).
Referitor la art. 65 din normele de aplicare a OUG 158/2005, eu unul interpretez ca numai pt cele mentionate acolo (tuberculozã, neoplazii, SIDA, a concediilor pentru sarcinã şi lãuzie, îngrijirea copilului bolnav, pentru reducerea timpului de muncã şi pentru carantinã, precum şi pentru risc maternal) ar trebui mentionate nr de zile distinct pe fiecare in parte.
Insa e doar o parare.
Acum m-am uitat si in cuprinsul normelor de aplicare si "constat", ca in cuprinsul art 38(1) nu mai fac nici o "distinctie":"Art. 38. - (1) Plătitorii de indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate au obligaţia să elibereze asiguratului adeverinţe din care să rezulte numărul de zile de concediu medical pentru incapacitate temporară de muncă avute în ultimele 12 luni, în vederea acordării certificatelor de concediu medical. "
Oare cum trebuie sa procedam?

SimonescuC, utilizator
Am alaturat cele doua articole pentru a fi mai clar ce se prevede.
Conf. art.38, trebuie sa eliberam adeverinta cu total zile de concediu medical din ultimele 12 luni, iar pentru codurile mentionate la art.65 trebuie scrise totalurile separat pentru fiecare cod.
Eu zic ca e totuna daca scriem totalurile pentru fiecare cod, si pentru acelea care nu sunt mentionate la art.65. Macar asa se poate verifica ca nu am gresit totalul pe 12 luni, care trebuie sa fie suma totalurilor trecute pe coduri.

Normele de aplicare a OUG nr. 158/2005:
ART. 38
(1) Plãtitorii de indemnizaţii de asigurãri sociale de sãnãtate au obligaţia sã elibereze asiguratului adeverinţe din care sã rezulte numãrul de zile de concediu medical pentru incapacitate temporarã de muncã avute în ultimele 12 luni, în vederea acordãrii certificatelor de concediu medical.
(2) Pentru a beneficia de certificate de concediu medical, persoanele prevãzute la art. 5 au obligaţia de a solicita adeverinţa prevãzutã la alin. (1) de la casele de asigurãri de sãnãtate la care aceştia au depus declaraţia de asigurare pentru concedii şi indemnizaţii.

ART. 65
(1) Durata concediilor pentru tuberculozã, neoplazii, SIDA, a concediilor pentru sarcinã şi lãuzie, îngrijirea copilului bolnav, pentru reducerea timpului de muncã şi pentru carantinã, precum şi pentru risc maternal nu diminueazã numãrul zilelor de concediu medical acordate unui asigurat pentru celelalte afecţiuni.
(2) Pentru concediile medicale prevãzute la alin. (1), plãtitorii de indemnizaţii au obligaţia sã elibereze adeverinţe din care sã rezulte numãrul de zile de concediu medical aferent fiecãrei afecţiuni în parte.
De acord cu dvs., insa de ce art 3 indice 1 este scris asa cum apare in OUG.
Mie mi-a permis sa interpretez ca mai sus!!!
Si cu zilele de concediu medical de la art.65 din norme ce faceti? Art.3^1 se refera doar la urgente si infectocontagioase, dar si concediile medicale pentru celelalte boli ar trebui scazute din totalul pe 12 luni.
Eu raman la parerea mea: scriu in adeverinta toate zilele de concediu medical pe coduri de indemnizatie, iar medicii care acorda certificatele medicale sunt obligati sa cunoasca aceste 2 articole legale si sa calculeze ei in consecinta numarul de zile pe care-l pot acorda.
De ce sa fiu eu acuzata ca am dat date incomplete in adeverinta?

ART. 3^1
Pentru a beneficia de concedii şi indemnizaţii de asigurãri sociale de sãnãtate, persoanele prevãzute la art. 1 trebuie sã îndeplineascã cumulativ urmãtoarele condiţii:
b) sã prezinte adeverinţa de la plãtitorul de indemnizaţii din care sã reiasã numãrul de zile de concediu de incapacitate temporarã de muncã avute în ultimele 12 luni, cu excepţia urgenţelor medico-chirurgicale sau a bolilor infectocontagioase din grupa A;

ART. 65
(1) Durata concediilor pentru tuberculozã, neoplazii, SIDA, a concediilor pentru sarcinã şi lãuzie, îngrijirea copilului bolnav, pentru reducerea timpului de muncã şi pentru carantinã, precum şi pentru risc maternal nu diminueazã numãrul zilelor de concediu medical acordate unui asigurat pentru celelalte afecţiuni.