Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Schimbarea declaratiei in timpul urmarii penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Schimbarea declaratiei in timpul urmarii penale

Buna ziua.
Am fost judecat pentru port ilegal de arma.
De seria armei nu a intrebat nimeni nimic.
Dupa 2 ani si ceva am fost din nou chemat sa dau declaratii cu privire la arma.(i-au dat de urma celui care a vandut-o)
Mi s-a pus intrebarea daca as fi sters eu seria armei.
Iar din cauza faptului ca nu imi mai aminteam si a presiunii puse de catre anchetator am declarat ca eu am sters-o.

Acum vine intrebarea: Pot schimba ce am declarat avand in vedere ca detin o poza ca dovada cu anuntul de pe site-ul care a fost publicat arma la vanzare ( a fost cumparata de pe okazii ) in care se vede clar ca seria era stearsa inainte de achizitionarea acesteia? Pot fii tras si eu la raspundere pentru declaratia anterioara?! #-o
Si cum si in ce masuri imi pot schimba declaratia?!

Multumesc
Aveti dreptul de a da cate declaratii doriti dar depinde si cat va ajuta.
Dreptul il aveti dar nu se stie daca anchetatorul va fi de acord cu tot dreptul pe care il aveti.
Pe de alta parte, este posibil sa va ingreunati situatia in proces daca veti fi considerat nesincer.
Poate ca era indicat sa fi mers sa dati prima declaratie insotit de avocat si ati fi eliminat presiunile exercitate de organul de politie.
In prezent nu se pune doar problema despre dreptul de a va schimba declaratia ci si cum va fi apreciata aceasta in raport de alte probe.
Nimeni nu o sa va creada ca s-a exercitat o presiune desi politistul avea nevoie de asa ceva pentru rezolvarea cazului.
Chestia ca nu va mai aminteati cine a sters seria armei cu siguranta ca l-a enervat pe politist...