Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Punct sanitar cu ambulanta
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Punct sanitar cu ambulanta

Buna ziua!La o uzina chimica cu angajati peste 2500 este cumva obligat conducerea prin lege ca trebuie sa aiba un punct sanitar pentru urgente dotat cu Ambulanta proprie!Conducerea vrea sa des finteze fabriva are peste 50 de ani si totdeauna a funtionat cu dispensar si cu Ambulanta dar noua conducere numai are nevoie de ei!Multumesc
Legea ssm nr. 319/ 2006 mentioneaza la
-art.10 (1) Angajatorul are următoarele obligaţii:
a) să ia măsurile necesare pentru acordarea primului-ajutor, stingerea incendiilor şi evacuarea lucrătorilor, adaptate naturii activităţilor şi mărimii întreprinderii şi/ sau unităţii, ţinând seama de alte persoane prezente;
b) să stabilească legăturile necesare cu serviciile specializate, îndeosebi în ceea ce priveşte primul-ajutor, serviciul medical de urgenţă, salvare şi pompieri.
(2) Pentru aplicarea prevederilor al.(1), angajatorul trebuie să desemneze lucrătorii care aplică măsurile de prim-ajutor, de stingere a incendiilor şi de evacuare a lucrătorilor.
(3) Numărul lucrătorilor menţionaţi la al.(2), instruirea lor şi echipamentul pus la dispoziţia acestora trebuie să fie adecvate mărimii şi/ sau riscurilor specifice întreprinderii şi/ sau unităţii.