avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimb imobiliar cu sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimb imobiliar cu sulta

Se ofera la schimb imobiliar o garsoniera -bun propriu (dobandita inainte de casatorie) pt un apartament cu 3 camere. Se ofera sulta pt egalizarea loturilor.
As dori sa stiu daca sulta oferita la schimbul imobiliar ( acum casatoriti) poate fi defalcata in sume/cote diferite pentru cei doi soti contribuabili.
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: liviu_ionita , utilizator 23:05, 16 Ianuarie 2014
Sulta primita de soti se impoziteaza in cote de 1/2 pt fiecare sot.
Buna seara! Nu acest aspect ma intereseaza . Vreau sa stiu daca suma de 30 000 de euro oferita ca sulta pt egalizarea loturilor poate fi defalcata ( 20 000 euro contributie proprie sot si 10 000 euro contributie proprie sotie)..Multumesc anticipat,
Banii drept sulta sunt considerati bun comun al sotilor , se prezuma ca sotii au o contributie de 1/2 fiecare, ca sa stabiliti altfel ar trebui ca acei bani sa fie bun propriu al fiecarui sot, adica primiti prin donatie sau mosteniti sau proveniti din vanzarea unui bun propriu, altfel ar trebui facut un partaj in timpul casatoriei....Daca nu, in caz de divort ramane sa aratati fiecare cota cu care ati contribuit .
Multumesc pt raspuns. Si ...pentru a dovedi ca sunt bani ( bun propriu) trebuie dovedit ca e prin mostenire, donatie sau se face o declaratie la notar pe propria raspundere?
Ca banii proveniti sa fie asa cum spuneti dvs si sotia , ei tb sa provina din donatie mostenire sau vanzarea unui bun, daca acest lucru este evident si se poate dovedi in contractul de schimb se face mentiune ca suma de .......este achitata cu titlu de sulta astfel: Xxxx euro suma achitata de sotul A , suma ce reprezinta bun propriu al acestuia provenit din mostenire/donatie/valorificarea unui bun propriu. Eu sotul B declar ca am cunostinta si sunt de acord ca sumade Xxx euro, achitata de sotul meu, A, reprezinta bunul propriu al acestuia, asa cum a fost aratat mai sus. suma de Xxxxx euro suma achitata de sotul B cu titlu de sulta reprezinta bun propriu al acestuia provenind din......
Eu sotul A declar ca am cunostinta si sunt de acord ca suma Xxx euro achitata de sotul B cu titlu de sulta reprezinta bunul acestuia propriu provenit din.....
Ultima modificare: Joi, 16 Ianuarie 2014
ContSters250994, utilizator

Alte discuții în legătură

Partaj-pot pierde mai mult de 50% din bunuri? blue_angel blue_angel Buna seara!Sunt in proces de divort cu sotia mea si problema e ca nu ne intelegem la impartirea bunurilor.Situatia sta in felul urmator:eu am avut o ... (vezi toată discuția)
Divort dupa 2 ani de casatorie Ancaz Ancaz Am 2 ani de casatorie si un baietel de 6 luni. Nu ma mai inteleg cu sotul, locuim la o garsoniera ANL, mobilata de mine in timpul casatoriei ( am acte), ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, voi cumpara un apartament (62000 euro) pentru care ... Valentina1998 Valentina1998 Buna ziua, voi cumpara un apartament (62000 euro) pentru care voi achita din sume proprii (vanzarea unei garsoniere dobandita inainte de casatorie) suma de ... (vezi toată discuția)