avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia anticipata partiala

bună seara, aş dorii să mă lămurească cineva ce şanse am să ies la pensie anticipată partială , având doar 34 de ani vechime la data împlinirii vârstei de 60 ani (mai 1954); eventual când voi putea să solicit aceasta.
mulţumesc
Cel mai recent răspuns: dulipovici , utilizator 13:14, 19 Ianuarie 2014
~ Conținut șters la cerere ~
Slavinia a scris:

Barbat - pensionare anticipata partiala la varsta de 60 ani - conditie stagiu cotizare pt pensionare anticipata partiala - peste 35 ani

mulţumesc,
şi să înţeleg că pot ieşi la pensie anticipată partială imediat ce împlinesc 35 de ani de stagiu de cotizare.



Ultima modificare: Duminică, 19 Ianuarie 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Pentru barbat nascut in luna mai 1954 pentru asi deschide dreptul la pensie anticipata partiala,conditiile sunt:
Varsta 60 de ani.
Stagiu de 35 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Vă mulţumesc,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala cu gr 2 Stefanilies Stefanilies Barbat nascut iunie 1957, 34 ani vechime cotizata din care 7 ani gr 2, cand poate iesi la pensie anticipata partiala (vezi toată discuția)
Pensie anticipata Tagetes Tagetes Sunt nascut in 1954. Pentru a primi pensie anticipata trebuie sa am stagiul complet de cotizare ? Cat este acest stagiu pentru mine ?. Multumesc. (vezi toată discuția)
Pensionare ela_popa ela_popa Buna ziua, As aveamarea rugamintea de a ma ajuta sa aflu data posibila a pensionarii (fratelui meu) fara penalitate, in urmatoarele conditii: 1). Barbat, ... (vezi toată discuția)