Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia anticipata partiala

bună seara, aş dorii să mă lămurească cineva ce şanse am să ies la pensie anticipată partială , având doar 34 de ani vechime la data împlinirii vârstei de 60 ani (mai 1954); eventual când voi putea să solicit aceasta.
mulţumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Slavinia a scris:

Barbat - pensionare anticipata partiala la varsta de 60 ani - conditie stagiu cotizare pt pensionare anticipata partiala - peste 35 ani

mulţumesc,
şi să înţeleg că pot ieşi la pensie anticipată partială imediat ce împlinesc 35 de ani de stagiu de cotizare.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Pentru barbat nascut in luna mai 1954 pentru asi deschide dreptul la pensie anticipata partiala,conditiile sunt:
Varsta 60 de ani.
Stagiu de 35 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Vă mulţumesc,