Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... termene de distribuire a echipamentului de protectie
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

termene de distribuire a echipamentului de protectie

sunt interesat de actele legislative care reglementeaza tipul de echipament (salopete, cizme, manusi, casti, etc) pentru activitatile de tratare si distribuire apa potabila, canalizare, salubritate, statii de epurare. va multumesc.
Tipul de echipament de protectie nu este stabilit prin lege, ci se stabileste de catre fiecare angajator, in functie de riscurile de accidentare si imbolnavire profesionala rezultate in urma evaluarii acestora.
HOTÃRÂREA nr. 1.048 din 9 august 2006 stabileste cerinţele minime de securitate şi sănătate pentru utilizarea de către lucrători a echipamentelor individuale de protecţie la locul de munca.
Legea ssm nr. 319/ 2006 mentioneaza referitor la obligatii ale angajatorului
-art.7 al.(6) Măsurile privind securitatea, sănătatea şi igiena în muncă nu trebuie să comporte, în nici o situaţie, obligaţii financiare pentru lucrători.
-art.12 al.(1) lit. b) să decidă asupra măsurilor de protecţie care trebuie luate şi după caz, asupra echipamentului de protecţie care trebuie utilizat;
-art.13
lit. r) să asigure echipamente individuale de protecţie;
lit. s) să acorde obligatoriu echipament individual de protecţie nou, în cazul degradării sau al pierderii calităţilor de protecţie.