Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Executare silita PFA-pentru neplata impozit!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Executare silita PFA-pentru neplata impozit!

Buna ziua.Sunt PFA cu Profesie Liberala.Pe data de 20 decembrie trebuia sa achit impozitul,CAS si CASS aferente trimestrului 4 ale anului 2013.
Am platit pe 26 decembrie sanatatea si ptr pensie dar impozitul nu.
Pe 28 decembrie am primit somatie sa platesc in termen de 15 zile sumele restante.(si anume blocare si poprire cont).
Eu am citit pe internet ca de pe 1 iulie 2013 daca contribuabilul nu plateste in termen de 30 zile nu se percep alte taxe si comisioane.

Si daca se depasesc cele 30 zile se percepe un comision de 0.02 % pe zi din sumele restante,si nu se trece la nici un fel de alta actiune pana se implinesc 90 zile de la data restanta.

Intrebarea este de ce am primit aceasta instiintare de executare silita?
Este cumva o masura abuziva?
Ma poate lamuri cineva cum este de fapt?
De atunci s-a modificat codul fiscal si s-a penalitatile decurg imediat dupa data in care trebuia sa achitati. Nu mai exista cele 30 de zile de "gratie".
Cel mai sigur finantele or sa va blocheze conturile si pana la executarea silita efectiva mai dureaza.
Totusi incercati sa achitati cat mai curand