Forum Discuţii juridice Executare silită aplicare sentinta de evacuare
Discuție deschisă în Executare silită

aplicare sentinta de evacuare

In urma unui proces intentat in baza Ordonantei Prezidentiale de Urgenta am obtinut decizia de evacuare a fostului sot turbulent din apartamentul care este bun comun (procesul de partaj abia va incepe). Sotul nu vrea sa plece de buna voie; ca urmare, am apelat la un executor judecatoresc. Din nefericire, nu am posibilitatea de a plati taxa de 2000 ron ceruta de acesta si ceilalti au tarife similare. Care ar fi alte posibilitati legale de a-l forta sa plece? Ce se intimpla daca schimb personal yala? Multumesc!
masura legala este sa-l evacuati prin executor. dar puteti incerca si schimbarea yalei, insa va poate face greutati.
La ce greutati va referiti, va rog?
Ati spus ca este violent. Acesta este genul de greutati la care cred ca se referea domnul avocat. Din pacate doar un executor judecatoresc poate face evacuarea. Poate gasiti totusi unul dispus sa accepte un onorariu mai mic. Succes!