Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schimbare nume pe cale administrativa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schimbare nume pe cale administrativa

Sunt traducator si ca P.F.A. activez de 3 ani, imediat dupa casatorie. Ca urmare, toate documentele, anunturile, site-ul, casutele de e-mail, etc sunt create cu numele sotului. In urma divortului recent, neavind aprobarea sotului de a-i pastra numele lui (desi am incercat sa dovedesc judecatoarei ca schimbarea numelui mi-ar cauza prejudicii morale, profesionale si financiare), instanta a hotarit revenirea la numele de domnisoara. In consecinta, am decis sa obtin numele sotului prin cerere de schimbare a numelui pe cale administrativa, avind ca motiv activitatea de traducator si conotatiile ridicole ale numelui de domnisoara (Motan). Am sanse sau ma complic degeaba?
se poate schimba insa va trebui sa va luati un nume care incepe cu aceeasi litera ca si numele actual.
Pai ideea era sa pastrez numele obtinut prin casatorie. De ce sa-mi aleg un nume care incepe cu acceasi litera?