Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas sot supravietuitor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas sot supravietuitor

Buna ziua.Am o matusa care are sotul grav bolnav. Are pensie de CAP de 400 lei iar sotul ei pensie de 800 lei .In caz de deces poate solicita sa renunte la pensia ei si sa i se dea ce-a a sotului?
Multumesc
Legea 263/2010

ART. 92
Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.

(2) Cuantumul pensiei de urmas se stabileste procentual din punctajul mediu anual realizat de sustinator, aferent pensiei prevazute la alin. (1), in functie de numarul urmasilor indreptatiti, astfel:
a) 50% – pentru un singur urmas;

Poate opta pentru pensia sotului .
Cum vi s-a spus si mai sus poate opta pentru 50% din pensia sotului (daca aceasta este mai mare decat pensia proprie).
si trebuie sa renunte la pensia ei de 400 de lei?
1. Colegul Carp Mircea a scris mai sus:
ART. 92
Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.

2. - Adica opteaza, intre pensia proprie si cea de urmas, pentru cea mai mare dintre ele.
- Nu poate sa primeasca si pensia proprie si cea de urmas.