Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cetatean roman casatorit cu cetatean strain-mutare in ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cetatean roman casatorit cu cetatean strain-mutare in Romania

Buna seara,
Va rog sa mi spuneti cum trebuie sa procedez pentru a ma muta in Romania impreuna cu sotul si fetita mea.Momentan locuim in Doha,Qatar, el este cetatean somalez si ne am casatorit la Ambasada Romaniei din Doha.mentionez ca vrem sa ne mutam pt a locui in Romania.

Va multumesc anticipat!!
Contactati aceeasi ambasada unde v-ati casatorit- cea din Doha, dupa spusele dvs.- si cetatean roman fiind - tot din spusele dvs. doar sotul este ,,cetatean somalez,,,- banuiesc ca v-ati pastrat cetatenia sau si cetatenia romana, va vor fi furnizate toate informatiile necesare.
Poate solicita de la ambasada viza de lunga sedere pentru reintregirea familiei insa pentru asta dvs. trebuie sa aveti domiciliul in Romania (poate il aveti inca, daca nu cereti restabilirea). Nu va fi greu sa o obtineti pentru ca aveti un copil impreuna. Dupa aceea va aplica pentru permis de sedere temporara iar acel permis se prelungeste periodic.