avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concubinaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concubinaj

Are vreun drept concubina dupa moartea concubinului?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:27, 13 Aprilie 2009
Are drepturi si concubina dupa moartea concubinului. Este cosiderat si concubinajul ca si o casatorie.
Concubinii pot dobandit bunuri proprietate comuna pe cote parti ...

Daca , insa , concubina nu a participat la plata pretului , in calitate de coproprietar , nu are nici un drept...


Concubinajul , indiferent de durata , nu conduce la aceleasi efecte ca si casatoria.

Concubinii , achizitionand bunuri comune , au individualizata o cota parte ideala , abstracta din dreptul de proprietate...Sotii , insa , fiind coparatasi ai devalmasiei , nu au individualizata aceasta cota parte....


Concubina poate avea si un drept de creanta, spre exemplu , daca a participat la unele imbunatatiri privind un bun imobil....



Insa ceea ce a achitionat concubinul din veniturile sale reprezinta bun propriu .


Dati-ne dvs mai multe informatii...

Ultima modificare: Vineri, 10 Aprilie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
ralucastefan2007 a scris:

Are drepturi si concubina dupa moartea concubinului. Este cosiderat si concubinajul ca si o casatorie.


Sincer, nu interveneam daca spusele dvs nu ar fi parut rupte din dreptul olandez si nu din cel roman.

Nu, concubinajul nu este deloc ca o casatorie. Multi oameni se amagesc cu asta. Exista zvonuri privind succesiunea legala, dar sunt aberatii.

In acest moment, in romania, concubina/ul nu are dreptul de a mosteni partenerul. Nu are dreptul de abitatie si nici multe alte drepturi.

Intr-adevar, daca bunurile obtinute sunt proprietate comuna, daca ambii contribuie material la obtinerea lor, atunci concubinul are drepturile unui coproprietar.
claudia123 a scris:

Are vreun drept concubina dupa moartea concubinului?



Drept la mostenire nu are decat daca ar exista un testament.
Daca nu exista testament exista posibilitatea de a se incerca un proces prin care concubina sa isi probeze pretentiile in ceea ce priveste contributia la bunurile dobandite in timpul concubinajului.

Marea problema apare acolo unde este vorba de un bun imobil in care numai unul dintre soti este trecut in actul de proprietate.
In cazul sotilor sotilor bunul este prezumat ca fiind comun.
In cazul concubinilor nu exista aceasta prezumtie legala.

avocat Claudiu Lascoschi

avocat Claudiu Lascoschi
Mama mea a trait in concubinaj 4 ani si conubinul a decedat, fata dansului doreste jumatate din bunuri, bunurile fiind dobandite de catre mama in timpul concubinajului, in momentul in care a' inceput' concubinajul el nu avea nimic

Alte discuții în legătură

Vanzare fara sa consulte cu sotia Cosrot Cosrot Buna ziua. Sunt impreuna cu sotul meu de peste 40 ani insa necasatoriti. Acum aproximativ 35 ani, sotul meu a cumparat un loc de casa in comuna Pantelimon. Am ... (vezi toată discuția)
Concubinaj ionita elena ionita elena Buna ziua! Dupa cat timp de convietuire persoanele implicate in relatie au aceleasi drepturi asupra bunurilor dobandite? (in cazul concubinajului) ... (vezi toată discuția)
Copiii mei pot mosteni bunurile concubinei, in cazul decesului meu? comarius comarius Buna ziua ! Daca se poate sa fiu lamurit intr-o problema ... De 16 ani traiesc in concubinaj. In acest timp nu am divortat, avand grija ca, copiilor mei din ... (vezi toată discuția)