Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pedeapsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pedeapsa

Daca a fost condamnat pentru asocierea in vederea savarasirii de infractiuni(3 ani) si complice la spalare de bani(3 ani) iar pedeapsa finala este de 3 ani.La intrarea in vigoare a noului cod penal-asocierea in vederea savarasirii de infractiuni este intre 1 si 3 ani(si se aplica legea mai favorabila si o sa fie 1 an) iar la complice la spalare de bani(o sa fie 3 ani).Daca o infractiune o sa fie 1 an si cealalta 3 ani,atunci ce se intampla?
Cand infractiunile sunt in concurs, se aplica pedeapsa cea mai grea, daca pedeapsa cea mai grea e de trei ani, pedeapsa finala este tot de 3 ani.

Insa, legea penala mai favorabila poate fi aplicata dosarelor aflate in curs de solutionare, nu si celor terminate.
De la 1 la 3 ani nu înseamnă că pedeapsa se reduce la 1 an, întrucât se ia ca reper maximul special și nu minimul. Pedeapsa care v-a fost aplicată nu depășeșste maximul prevăzut de legea nouă.Ținând cont de prevederile privind aplicare legii penale în timp, legea mai favorabilă se aplică și infracțiunilor definitiv judecate.
Corect.

ART. 6
Aplicarea legii penale mai favorabile după judecarea definitivă a cauzei
(1) Când după rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare şi până la executarea completă a pedepsei închisorii sau amenzii a intervenit o lege care prevede o pedeapsă mai uşoară, sancţiunea aplicată, dacă depăşeşte maximul special prevăzut de legea nouă pentru infracţiunea săvârşită, se reduce la acest maxim.

Daca la 1 februarie are executat 11 luni+2 luni castigate pentru munca+o luna pentru alte activitati adica in total 14 luni.Cand ar putea iesi?
avand in vedere ca pedeapsa este de 3 ani , atunci la 01.02.2014 nu va avea nici un beneficiu. chiar daca s-ar fi redus vreuna din pedepse tot nu beneficia pentru ca se ia in considerare pedeapsa cea mai grea la care sa adauga 1/3 din celelalte.
referitor la liberarea conditionata trebuie sa execute tot 2/3 din pedeapsa adica 2 ani din care se scad zilele considerate executate pe baza muncii prestate dar nu mai devreme de 1/2 din pedeapsa adica 1 an si 6 luni.