Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Posibilitate incheiere contract de munca pe durata ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Posibilitate incheiere contract de munca pe durata nedeterminata

Este vorba de un contabil - pensionar pentru limita de varsta- incadrat la o casa de ajutor reciproc .
In statut se prevede alegerea contabilului direct pe functie, odata la 4 ani .

In aceasta situatie :
- se poate incheia contract de munca pe durata nedeterminata in baza Codului muncii ?
- daca se incheie contract de munca pe durata nedeterminata, in loc de conventie civila / contract de mandat , acest contract este legal incheiat si produce efecte juridice ?
- in ce conditii se poate desface acest de munca pe durata nedeterminata ; adica sunt aplicabile prevederile Codului muncii privind desfacerea ?
- contractul de munca poate fi desfacut inainte de expirarea celor 4 ani ?
- contractul de munca poate fi desfacut dupa 4 ani - spre exemplu dupa 6 ani ?
In fapt , s-a incheiat contract de munca pe durata nedeterminata. Pentru ce motive poate fi legal desfacut ?

Multumim !
Puteti incheia contract cu perioada determinata pe cate 3 luni, 6 luni sau 12 luni.
Incetarea contractului de munca se poate face din motive imputabile angajatului sau din motive care nu tin de persoana angajatului. A se vedea Codul Muncii art. 56-67.
cyan a scris:

Puteti incheia contract cu perioada determinata pe cate 3 luni, 6 luni sau 12 luni.
.....

Se pot incheia c.i.m. pe durat determinata si pentru alte perioade nu numia pe 3, 6 sau 12 luni.

@ mototo
- se poate incheia contract de munca pe durata nedeterminata in baza Codului muncii ?

O persoana pensionata pentru limita de varsta poate incheia orice tip de contract individual de munca, inclusiv pe perioada nedeterminata.

- daca se incheie contract de munca pe durata nedeterminata, in loc de conventie civila / contract de mandat , acest contract este legal incheiat si produce efecte juridice ?
Orice tip de contrcat isi produce efecte de la data stipulata in cuprinsul acestuia, daca s-a realizat acordul de vointa al partilor.

- in ce conditii se poate desface acest de munca pe durata nedeterminata ; adica sunt aplicabile prevederile Codului muncii privind desfacerea ?

Contractul individual de muncă poate înceta astfel:

a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.

- contractul de munca poate fi desfacut inainte de expirarea celor 4 ani ?
Orice tip de c.i.m. poate inceta in conditiile prevazute de Codul Muncii. Prin urmare, un c.i.m. incheiat pe durata determinata poate inceta, in conditiile prevazute de Codul Muncii, inainte de expirarea duratei pentru care a fost incheiat.

- contractul de munca poate fi desfacut dupa 4 ani - spre exemplu dupa 6 ani ?
In fapt , s-a incheiat contract de munca pe durata nedeterminata. Pentru ce motive poate fi legal desfacut ?

Concedierea unui salariat poate avea loc :
- pentru motive care tin de persoana salariatului (art.61 C.mun.)
- pentru motive care nu tin de persoana salariatului (art.65 si 66 C.mun.)