Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune, termen dezbatere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune, termen dezbatere

Buna ziua!Bunica mea a decedat si tatalui meu cand s-a prezentat la primarie pt certificatul de deces I s-a spus ca trebuie completata o anexa 23 si ca oricum se va inainta catre un notar dezbaterea succesiunii din oficiu, ei fiind mai multi mostenitori.Noi vroiam sa facem lucru asta dar ceva mai tarziu cand aveam mai multi bani,acum e obligatoriu in termen de 30 de zile?multumesc!
Nu, nu e obligatoriu deschiderea succesiunii in termen de 30 de zile de la deces.
obligatoriu este sa mergeti la un notar si sa dati o declaratie de acceptare a succesiunii ,acest lucru trebuie facut pana la implinirea unui an de la deces . apoi puteti dezbate succesiunea cand doriti .