avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... L 85/2006 Insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

L 85/2006 Insolventa

Speta:
Societatea X cere deschiderea insolventei,tribunalul,da.
se numeste lichidator W
in listele de inventariere depuse la dosar sunt si bunuri detinute in baza unui contract de inchiriere de la firma WW.
la data de xxxx lichidatorul intra in spatiile detinute de debitoarea X si inventariaza bunurile.constata ca in spatii sunt si bunurile firmei WW.
semneaza procesul verbal de primire a spatiului cu bunurile aflate in el si trece la evaluarea si vanzarea bunurilor falitei.
pe toata perioada procedurii lichidatorul refuza restituirea bunurilor(echipamentului)firmei WW fara sa motiveze in drept cel retine sa le restituie.
preda spatiul proprietarului fara sa mentioneza unde sunt bunurile firmei WW.
intrebarea este:
cine plateste bunurile firmei WW ?lichidatorul sau Dumnezeu?
in baza lui 90 din 85 avea obligatia sa restituie cu o exceptie,exceptie ce nu poate fi invocata in acest caz.
am ramas si f... si cu bunurile luate.
ce fac eu acum?#-o
ce avem noi aici?ceva penal?#-o
multumesc.:flowersblue:

Alte discuții în legătură

Insolventa Marian_sq Marian_sq o mana de ajutor,va rog la deschiderea procedurii de insolventa si faliment judecatorul sindic numeste un lichidator. acesta preia activul si pasivul ... (vezi toată discuția)
Pocedura de inventariere mmanu mmanu ma puteti ajuta cu ce trebuie sa cuprinda procedura de invetariere? cum ar trebui formulata? (vezi toată discuția)
Monografie contabila maritica balan maritica balan va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea inregistrare contabila : am un punct de lucru intr-un spatiu inchiriat cei de la garda au fost in control ... (vezi toată discuția)