Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa

o mana de ajutor,va rog
la deschiderea procedurii de insolventa si faliment judecatorul sindic numeste un lichidator.
acesta preia activul si pasivul falitei,printre bunuri sunt si mijloace fixe apartinand tertilor in baza unuor contracte de inchiriere ,ce obligatii au lichidatorii judiciari,care este legislatia in domeni cu exceptia legii insolventei?
multumesc.
la deschiderea procedurii de insolventa si faliment judecatorul sindic numeste un lichidator.
acesta preia activul si pasivul falitei,printre bunuri sunt si mijloace fixe apartinand tertilor in baza unuor contracte de inchiriere ,ce obligatii au lichidatorii judiciari,care este legislatia in domeni cu exceptia legii insolventei?
multumesc.
:mothersday:#-o
Lichidatorul valorifica bunurile debitoarei, nu ale terţilor cu care debitoarea a derulat anumite raporturi juridice, temeiul legal este tocmai contractul ce l ati amintit, închiriere , în baza căruia terţii solicita şi lichidatorul se conformează, reintrarea în posesia bunurilor ce le aparţin. Cu siguranţă, în contract se prevede la o clauza tranzitorie/finala, referitoare la încetarea , denunţarea contractului, în cazul apariţiei unei situaţii precum cea amintita de dvs , bunul reintra în posesia comodantului/locatorului/proprietarului