avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1872 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Instrainare autoturism fara acordul sotiei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Instrainare autoturism fara acordul sotiei

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca este legal ca sotul sa instraineze (vanzare sau donatie) un autoturism fara acordul sotiei. Situatia este in felul urmator:
- autoturismul este achizitionat de sot din Italia, contract de leasing cu o firma italiana;
- autoturismul a fost instrainat (in timpul casatoriei) de acesta prin donatie sau vanzare (nu stie nici sotia cum) unui copil major de-al lui dintr-o alta casatorie;
- in acest moment, autoturismul este fizic in posesia lui, insa ca proprietar apare fiica sa;
- din pacate s-a ajuns la divort/partaj, insa sotul nu mai apare ca si proprietar al masinii (se pare ca el a pregatit acest divort cu mult timp inainte)

Daca nu este legala aceasta tranzactie, care ar trebui sa fie pasii ce ar trebui sa-i parcurga sotia?

Unde ar trebui sa ceara relatii/sa faca reclamatie despre modul de instrainare a masinii?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 18:12, 20 Ianuarie 2014
Daca autoturismul era pe numele sotului, tranzactia de care vorbiti este legala.
Era pe numele sotului, insa este un bun achizitionat in timpul casatoriei. In acest caz nu este considerat bun comun?

Multumesc!
din ce realati este foarte greu deoarece banuiesc ca ratele le-a platit tot sotul , probabil ca sotia era in tara , sunt multe de luat in calcul. depinde si momentul in care sotia a aflat de vanzarea masinii.....
Ba da este bun dobandit in timpul casatoriei.
Ati intrebat daca putea sa-l instraineze fara acordul sotiei, si v-am raspuns: Da , putea sa-l intrsineze fara acordul sotiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de mana ady_dary80 ady_dary80 Nu stiu daca este valabil si de aceea vreau sa va intreb urmatorul fapt. Am vandut o masina prin contract de vanzare cumparare de mana in 2 exemplare intre ... (vezi toată discuția)
Instrainare bunuri singurbn singurbn Sunt proprietarul unui autovehicul dobandit inainte de casatorie, insa la care mai platesc rate la banci.V-as ruga sa-mi spuneti daca pot sa-l instrainez ... (vezi toată discuția)
Act vanzare cumparare intre membrii familiei User4567 User4567 Buna ziua! Doresc sa ii vand masina fiului meu inainte de divort cu sotia. Pretul pietei este de 4000€ si totusi as dori sa o vand fiului la un pret de ... (vezi toată discuția)