Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort, procedura
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort, procedura

As dori si eu sa stiu cat ar costa daca as depuna singura actele de divort....deoarece sotul ma cam duce cu vorba desi a zis ca vom merge amiabil luna aceasta si acum sa razgandit.
Noi numai suntem impreuna din septembrie anu trecut.....dar am convenit sa mergem amiabil
Mentionez ca avem si un minor in varsta de 1an si 2 luni

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie
Buna ziua,
Va sugerez sa depuneti singura actele de divort la instanta. Nu uitati de medierea prealabila.
Va costa doar taxa de timbru de 200 lei.
daca a avut gand de divort amiabil, ar fi bine sa apelati la mediere. Ar fi sanse de reusita si economisiti timp. In instanta ar dura ceva cu regularizarea cererii, in mediere in 2-3 intalniri sr putea concretiza un Acord de Mediere. Deasemeni in ceea ce priveste minorul se poate discuta un plan parental - o intelegere privind axercitarea drepturilor si obligatiilor parintesti - , si astfel ati solutiona toate problemele. Doar in conditiile in care atat dumneavoastra cat si sotul doriti o rezolvare pe cale amiabila, in deplina confidentialitate si economie de timp.
ILIE DORIN, Mediator
mediatordorinilie a scris:

daca a avut gand de divort amiabil, ar fi bine sa apelati la mediere. Ar fi sanse de reusita si economisiti timp. In instanta ar dura ceva cu regularizarea cererii, in mediere in 2-3 intalniri sr putea concretiza un Acord de Mediere. Deasemeni in ceea ce priveste minorul se poate discuta un plan parental - o intelegere privind exercitarea drepturilor si obligatiilor parintesti - , si astfel ati solutiona toate problemele. Doar in conditiile in care atat dumneavoastra cat si sotul doriti o rezolvare pe cale amiabila, in deplina confidentialitate si economie de timp.

Cat ar costa la mediere??? ca sa stiu si eu asa
Cam un total sau conteaza in functie de ceva???