Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort de comun acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort de comun acord

eu si sotia mea vrem sa divortam problema este ca avem doi copii de 2 ani si sunt dispus sa platesc pensie alimentara dar nu vrem sa cheltuim pe avocati se poate divorta fara sa apelam la avocati?
Buna seara,

Puteti divorta fie prin procedura judiciara (la instanta) fie la notar. Daca alegeti instanta nu sunteti obligat sa aveti avocat. Oricum vor exista unele costuri indiferent de alegere.

Pentru detalii vedeti art. 373 si urmatoarele din Codul civil.

Succes,

daca ambii sunteti de acord, si v-ati stabilit si un plan parental - conditiile de exercitare a autoritatii parintesti, domiciliul copiilor, puteti merge direct la notar.

daca aveti dificultati in clarificarea si solutionarea acestor probleme, sau alte probleme precum partajul bunurilor comune, puteti apela la un mediator pentru solutionarea amiabila a situatiei, in mod complet si profesionist. Daca totul decurge bine si ambii sunteti dispusi spre discutii pentru solutii si optiuni amiabile, in urma sedintelor de mediere se redacteaza un ACORD DE MEDIERE privitor la divort de comun acord, numele sotiei purtat dupa casatorie, domiciliu copii minori, plan parental, partaj bunuri comune, daca e cazul. Un astfel de acord de mediere se consfinteste de instanta de judecata in termen scurt, la prima infatisare, pe procedura necontencioasa, in camera de consiliu. Economisiti astfel timp si bani, fiind mai ieftin chiar comparativ cu taxele notariale. Insa, daca sunteti intelesi si nu exista dificultati ori conflicte, este de preferat sa mergeti direct la notar.

La mediator puteti clarifica toata situatia si solutiona toate aspectele problemei. La mediator, nu va trebuie avocat nicunuia, si nici in procedura de consfintire a acordului de mediere. Doar daca sunt probleme complexe privind bunurile, si doar daca dumneavoastra decideti prezenta avocatului.

Succes.
ILIE DORIN, Mediator
La notar un divort cu 2 copii, e destul de scump.. cel mai ieftin e prin acord in instanta.
Puteti redacta o cerere semnata de amandoi pe care s-o depuneti impreuna la judecatorie, iar taxa de timbru e de 200 de lei.