Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune copii si parinte fara capacitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune copii si parinte fara capacitate

Buna ziua,

mama mea a decedat acum un an jumatate si am ramas ca mostenitori eu, fratele si tatal meu. Din pacate, dupa decesul mamei, tata s-a imbolnavit (dementa vasculara, similar cu alzheimer) si am inteles ca nu poate fi considerat responsabil legal. El este acum in grija noastra dar nu are numit un tutore legal.
Intrebarea mea este daca si cum putem dezbate succesiunea cu el in aceasta stare (fara a trece prin procesul de numire de tutore pe care il gasesc destul de greoi)
Multumesc
Fara nu se poate, din pacate!
Puteti sa solicitati dezbaterea acelei succesiuni in instanta fara a arata situatia tatalui si fara ca acesta sa nu se prezinte.
Ar fi totusi o incercare de omitere a legii.
Trebuie desemnat un tutore, daca este desemnat tutore unul din copii pentru dezbaterea sduccesiunii va trebui desemnat un curator special, caci tutorele si interzisul ar avea interese contrare la succesiune. Daca procedati asa veti putea dezbate succesiune si la notar .