Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Intabulare dupa vanzare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Intabulare dupa vanzare

In urma vanzarii unui imobil se schimba proprietarul, actualul proprietar este obligat ca in 30 zile sa declare proprietatea la Directia taxe si impozite locale de sector dar intrebarea care ma preocupa este cine se ocupa de declararea la OCPI a noului proprietar pentru intabularea dreptului de proprietate ? Se ocupa notarul care a intocmit actele sau este obligatia noului proprietar?
Buna ziua,
DA, notarul este cel care va face/a facut acest demers!
si daca apartamentul a fost obtinut in urma unei licitatii la un executor judecatoresc cine face aceste demersuri?
În acest caz persoana interesată, în speță adjudecatarul imobilului.