avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1072 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot beneficia de pensie de invaliditate?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot beneficia de pensie de invaliditate?

Va salut cu respect,
Am aproape 62 de ani .Sunt pensionar militar din 2001 .Din 2003 pana in luna mai 2013 am lucrat cu carte de munca ,dar am fost nevoit din cauza sanatatii precare sa abandonez serviciul. Am probleme grave cu inima si coloana ,pot dovedi cu acte medicale .
Intrebarea mea este :Pot beneficia de 'grupa de invaliditate' ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:40, 21 Ianuarie 2014
1. Fiind deja pensionar nu mai puteti beneficia de inca o pensie (fie ea si de invaliditate).

2. Puteti cere recalcularea pensie prin valorificarea perioadelor lucrate dupa pensionare.
Ultima modificare: Marți, 21 Ianuarie 2014
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalculare pensie mihalceasandel mihalceasandel Buna ziua ! Dupa 18 ani lucrati ca militar activ,am parasit sistemul pensionandu-ma anticipat. In perioada 2003 - 2013 am lucrat legal la o companie ... (vezi toată discuția)
Cumul pensie -salariu in sectorul privat madalinafuica madalinafuica Buna ziua ! Va scriu pentru a va consulta intr-o problema. Un pensionar militar (pensionat in 2001) care lucreaza de 4 ani in sectorul privat si ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am cateva intrebari. sunt pensionar invaliditate gr. ... adriankiss69 adriankiss69 Buna ziua. Am cateva intrebari. Sunt pensionar invaliditate gr. III, nerevizuibil, Detin un certificat de incadrare in grad de handicap accentuat cu ... (vezi toată discuția)