Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot beneficia de pensie de invaliditate?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot beneficia de pensie de invaliditate?

Va salut cu respect,
Am aproape 62 de ani .Sunt pensionar militar din 2001 .Din 2003 pana in luna mai 2013 am lucrat cu carte de munca ,dar am fost nevoit din cauza sanatatii precare sa abandonez serviciul. Am probleme grave cu inima si coloana ,pot dovedi cu acte medicale .
Intrebarea mea este :Pot beneficia de 'grupa de invaliditate' ?
1. Fiind deja pensionar nu mai puteti beneficia de inca o pensie (fie ea si de invaliditate).

2. Puteti cere recalcularea pensie prin valorificarea perioadelor lucrate dupa pensionare.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane