avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie

Buna ziua !
Dupa 18 ani lucrati ca militar activ,am parasit sistemul pensionandu-ma anticipat.
In perioada 2003 - 2013 am lucrat legal la o companie multinationala si am trimis documentele necesare la Casa de Pensii Sectoriala pt recalcularea pensiei, luand in calcul si perioada de cotizare de dupa pensionare,cf Legii 263 / 2010.
La sfarsitul 2016 am primit Decizia de recalculare cf Legii 223 / 2015 in care s-au luat in calcul doar veniturile realizate in cele 6 luni alese lucrate in armata. Nu s-a facut coroborarea Legii 223 / 2015 cu Legea (in vigoare) 263 / 2010, astfel ca nu s-a valorificat si perioada lucrata / de cotizare ca si civil.
Va rog sa ma sfatuiti ce / cum trebuie sa fac pentru a beneficia de pensia ce mi se cuvine, conform legislatiei in vigoare, cu luarea in calcul in continuare a perioadei lucrate ca militar activ+ perioada lucrata in sistemul public/ privat,in baza documentelor valorificate pana in 2013.
Va multumesc ! Va urmaresc in continuare cu interes !=D>

Alte discuții în legătură

Adaugare stagiu de cotizare dupa pensionare.pensionar militar. Costel_19 Costel_19 -Sunt pensionar militar trecut in rezerva in anul 2002. Dupa pensionare m-am angajat la o societate comerciala.Comform Legii 263/2010,am trimis documentele ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, sunt pensionar militar din septembrie 2012 cu pensie ... sebiTM sebiTM Buna ziua, Sunt pensionar militar din septembrie 2012 cu pensie stabilita în baza legii 263/2010. Prima decizie de pensionare a fost actualizata prin ... (vezi toată discuția)
Recalculare si adaugare stagii de cotizare dupa pensionare poenaru12 poenaru12 Buna ziua, ma numesc Poenaru Costica si as dori raspuns la problema mea: (adresa de E-mail :costicapoenaru@gmail.com.) -Sunt pensionar militar trecut in ... (vezi toată discuția)