Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Raspunderea comerciantului sau a producatorului
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Raspunderea comerciantului sau a producatorului

Cine raspunde fata de o reclamatie a unui defect a unui produs,in momentul in care s-a facut o reclamatie catre producator? Comerciantul, mai poate fi tras la raspundere?
Cum se poate indrepta comerciantul impotriva producatorului, pentru obligarea acestuia de a indrepta reclamatia facuta, sau de a suporta cheltuielile?
Raporturile contractuale intre comerciant si producator s-au incheiat, insa marfa era in garantie in momentul reclamatiei.
Legea nr. 449/2003 privind vanzarea produselor si garantiile asociate acestora

Art. 9. - Vanzatorul este raspunzator fata de consumator pentru orice lipsa a conformitatii existenta la momentul cand au fost livrate produsele.
Art. 10. - In cazul lipsei conformitatii, consumatorul are dreptul de a solicita vanzatorului sa i se aduca produsul la conformitate, fara plata, prin reparare sau inlocuire, conform art. 11, sau sa beneficieze de reducerea corespunzatoare a pretului ori de rezolutiunea contractului privind acest produs, in conditiile art. 13 si 14.

[ link extern ]

Consumatorul nu are nicio relatie contractuala cu producatorul prin urmare acesta se adreseaza vanzatorului.