Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Taxa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Taxa

Se poate plati undeva o taxa,astfel incat o viitoare mama fara servici sa beneficieze de indemnizatia de crestere a copilului?Va intreb pentru ca stiu ca se poate plati o taxa pentru ca vechimea pe cartea de munca sa fie trecuta chiar daca nu ai un loc de munca si as vrea sa stiu daca exista si altceva.
alonso_first_one a scris:

Pana la urma sa inteleg ca daca o femeie care nu este salariata,are un stagiu de cotizare de 12 luni inaintea nasterii unui copil cu casa teritoriala de pensii in baza unui contract de asigurare sociala poate beneficia de indemnizatia de crestere a copilului?

Conditia de a beneficia de indemnizatia pentru CIC este prevazuta de OUG nr.148/2005 , si anume: persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.